صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

گفتگوی امیرعبداللهیان با کرزی درباره تحولات افغانستان

در گفتگوی تلفنی وزیر امور خارجه ایران با حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان، آخرین تحولات این کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت. وزیر خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران مرز‌ها و گذرگاه‌های مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور باز نگه می‌دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.

حسین امیرعبداللهیان در این گفتگو بر سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر گفتگو بین تمام گروهها با هدف تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که بازتاب دهنده ترکیب قومی و جمعیتی این کشور باشد تاکید کرد و افزود: افغانستان تنها از این طریق می تواند به صلح پایدار برسد.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران خواستار افغانستانی عاری از جنگ و تروریسم است.

وزیر خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران مرزها و گذرگاههای مرزی خود با افغانستان را برای تسهیل وضعیت فعلی در این کشور باز نگه می دارد و تجارت را ادامه خواهد داد.

وزیر امور خارجه ایران خاطرنشان کرد: آمریکا طی 2 دهه گذشته مسبب و مسئول نابسامانی های کنونی در افغانستان است. در عین حال این نظر و اراده مردم افغانستان است که باید به این وضعیت پایان داده و محقق شود.

حامد کرزی رئیس جمهور اسبق افغانستان نیز در این تماس تلفنی اظهار داشت: بزرگان افغانستان برای عبور از این وضعیت نهایت تلاش خود را انجام می دهند و هدف اصلی تحقق خواست و اراده مردم افغانستان است.

وی ضمن تقدیر از مواضع و مساعی به کار گرفته شده از سوی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: همراه با دیگر بزرگان و ریش سفیدان، با گروههای مختلف از جمله طالبان در حال رایزنی هستند و از جمهوری اسلامی ایران هم در خواست دارند کمافی السابق کمکهای خود را در راستای تسهیل این امر ادامه دهد.

عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه افغانستان نیز یکشنبه شب با امیرعبداللهیان تلفنی گفتگو کرد و خواستار ارسال کمک های بشردوستانه به افغانستان شد.

 

منبع: انتخاب

شناسنامه


کدخبر: ۲۵۳۵۵۸
تاریخ: ۱۴۰۰/۶/۱۷     ساعت: ۱ : ۵۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۴۰۰ پنج شنبه ۲۵ شهريور
  • ٨ صفر ١٤٤٣
  • Sep 16 2021